Murelax - Spring Pharma

Murelax

Ekstrakti i thatë i Tanectum parthenium njihet kryesisht si bimë për trajtimin e migrenës, si dhe dhimbjes së kokës apo dhe simptomave të tjera të lidhura me të. Ai përmban trans crisanthenyl acetate, i cili është një frenues i njohur i prostaglandin sintetazës, dhe për këtë arsye ka një efekt antiinflamator të shkëlqyer, ndikon në muskulaturën e lëmuar dhe pengon çlirimin e histaminës.

Ekstrakti i shelgut të bardhë (Salix alba) ka një efekt të ngjashëm me aspirinën, prandaj është përdorur për lehtësimin e dhimbjeve, duke përfshirë dhimbjen e kokës, dhimbjet muskulare, dhimbjet gjatë menstruacioneve, dhimbjet nga artriti reumatoid, osteoartrit, guta dhe dhimbje të shtyllës kurrizore të quajtur ndryshe spondiliti ankilozant.

Bari i shelgut është përdorur gjerësisht që nga koha e Hipokratit, kur njerëzve u këshillohej të përtypnin këtë bar për të ulur dhimbjen dhe ethet. Ekstrakti i shelgut të bardhë përdoret gjithashtu për të trajtuar ftohjet dhe infeksionet virale akute të frymëmarrjes.

Magnezi ka për qëllim harmonizimin e presionit të gjakut, rregullimin i kontraksioneve muskulare, tonusin vazomotor, zhvillimin e plotë të sistemit përçues neuromuskular.

Ekstrakti i Ginkgo biloba ka veti unike, prandaj quhet “pema e rinisë”. Sipas studimeve të shumta, Ginkgo është një nga lëndët më të mira për të stimuluar qarkullimin e gjakut dhe aktivitetin mendor.

Ginkgo përmirëson qarkullimin e gjakut si në enët e mëdha, ashtu dhe në vena, arterie dhe në kapilarët e gjakut. Si rezultat, përmirësohet furnizimi me oksigjen në të gjitha organet dhe indet. Përmirësohet gjithashtu frymëmarrja, funksioni dhe ritmi i zemrës, aktiviteti i trurit, memoria dhe aftësitë e tjera intelektuale.

Xhenxhefili është i dobishëm në çrregullimet neurologjike. Mendohet që marrja e xhenxhefilit ka efekte parandaluese dhe profilaktike për migrenën pa pasur efekte anësore.

Vitamina B2 merr pjesë në frymëshkëmbimin e indeve dhe prodhimin e energjisë, luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit mendor.

Vitamina B6 promovon funksionimin normal të sistemit nervor.

 

Indikacionet

  •  Dhimbjet e kokës përfshi hemikranite dhe ato me natyrë spastike
  •  Dystonia neuro-vegjetative
  •  Sindroma hipotalamike
  •  Osteokondroza e kolonës cervikale që shoqërohet me dhimbje koke apo qafe
  •  Pasojat e stresit nga mbingarkesa nervore

 Përdorimi

Rekomandohet të merrni 1-2 kapsula në ditë me shumë ujë. Nëse jeni duke marrë antikoagulantë ose antiagregantë, këshillohuni me mjekun përpara se të merrni produktin.Nuk rekomandohet përdorimi i produktit gjatë shtatzënisë dhe gjatë ushqyerjes me gji.

Kundërindikacionet

Nuk ka efekte anësore të njohura që lidhen me përdorimin e këtij produkti. Shmangni marrjen e tij në rast të mbindjeshmërisë së njohur ndaj një ose më shumë përbërësve.

Përbërësit aktivë

Ekstrakt i thatë i gjetheve të Tanacetum partheniuml i tit, 0,5% parthenolide: shelgu i bardhë (Salix alba), ekstrakt i thatë i lëvores, e tit në 30% salicinë; oksidi i magnezisë të Ginkgo (Ginkgo biloba) gjethet, ekstrakt të thatë, tit në 24% Ginkgoflavonoide: xhinxher (Zingiber officinalis), ekstrakt i thatë rizomë, i tit në 1% gingerol; agjent antipjekje, dioksid silikoni, stearat magnezi perimesh: agjent bulking, celulozë mikrokristaline; Vitamina B6 (hidroklorur piridoksinë); Vitamina B2 l Riboflavinal. Mbulesa: kapsulë xhelatine.

Paketimi

20 kapsula

Prodhues: Perrery Farmaceutici S.r.l.