Po sikur të kem glaukoma (tensioni i syrit)? - Spring Pharma

Blog

Po sikur të kem glaukoma (tensioni i syrit)?

by in Uncategorized February 9, 2021

Glaukoma është një grup sëmundjesh të syrit që shkaktojnë dëmtim progresiv të nervit optik në pikën ku ai lejon syrin të transportojë informacionin vizual në tru.

Nëse lihet pa trajtuar, shumë tipe të glaukomës shkojnë drejt përkeqësimit gradual të shikimit, që mund të çojnë edhe deri në verbërim. Për sa kohë që nuk trajtohen, dëmtimi i shikimit është përgjithësisht i pakthyeshëm, prandaj shpesh glaukoma përshkruhet si “sëmundje e heshtur e verbërisë”.

Cilët preken më tepër nga glaukoma?

Glaukoma mund të prekë këdo dhe pacienti mund të trajtohet, por jo të shërohet prej saj. Mënyra e vetme për të parandaluar humbjen e shikimit është diagnostikimi i hershëm i sëmundjes dhe trajtimi i saj. Prandaj është shumë e rëndësishme që të gjithë t’u nënshtrohen vizitave okulistike periodike (sidomos pas moshës 40 vjeç), madje edhe nëse nuk ka simptoma.

Faktorët e rrezikut që shtojnë propabilitetin e shfaqjes së sëmundjes janë:

 • Mosha (veçanërisht mbi 35 vjeç)
 • Faktorët gjenetikë (histori familjare e glaukomës)
 • Diabeti
 • Anemia
 • Tensioni i lartë ose i ulët i gjakut (HTA)
 • Miopia e lartë
 • Hipermetropia e lartë
 • Migrena
 • Përdorimi i kortikosteroideve për periudha të gjata
  Dëmtimet fizike në sy

Burimi: www.ishp.gov.al

Photo: Ochkov

4 Comments
 1. Excellent site. Plenty of helpful info here. I am sending it to several friends ans also sharing in delicious. And naturally, thanks on your sweat! handp.munhea.se/map3.php medicament mauvaise haleine Avivah Tom Yasmeen

 2. Really Deep and inspiring. Trusting the Holy Spirit to led you all the way and feel every activity leading to the realization of this purpose even till Jesus comes. Avivah Marion Campagna

 3. Hi there! I just would like to give a huge thumbs up for the great information you have got here on this post. I can be coming again to your blog for extra soon. Angeline Haydon Pettit

 4. I have recently started a site, the info you offer on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. Erick Jews

Leave a Reply

Your email address will not be published.