Festat nuk vijnë pa mandarinat - Spring Pharma

Blog

Festat nuk vijnë pa mandarinat

by in Uncategorized December 23, 2020

7 arsye se pse duhet t’i konsumojmë mandarinat

1. Luftojnë kancerin
Sipas studimeve, mandarinat ulin rrezikun e kancerit të mëlçisë dhe atij të gjirit.

2. Ulin nivelin e kolesterolit
Antioksidantët e pranishëm në mandarina ulin nivelin e kolesterolit të dëmshëm dhe nxisin kolesterolin e dobishëm. Ato përmbajnë gjithashtu fibra që ndihmojnë në pastrimin e arterieve nga kolesteroli i dëmshëm.

3. Presioni i gjakut
Mandarina ndihmon në qarkullimin e gjakut në arterie, duke ruajtur kështu një presion normal.

4. Rënie në peshë
Kjo frutë është një burim i shkëlqyeshëm i fibrave që e bën stomakun të qëndrojë i ngopur, duke zvogëluar kështu dëshirën për të ngrënë.

5. Sistemi imunitar i fortë
Vitamina C te mandarina është e rëndësishme për parandalimin e ftohjeve dhe për mirëfunksionimin e sistemit imunitar.

6. Antioksidues
Për shkak se mandarinat janë të pasura me vitaminë C, ajo mund t’i sigurojë organizmit 80% të antioksidantëve që i nevojiten.

One Comment
  1. Can I simply say what a comfort to find someone that truly knows what they are talking about over the internet. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More people need to check this out and understand this side of the story. It’s surprising you are not more popular because you certainly have the gift.

Leave a Reply

Your email address will not be published.